Limon Spritzli Karpuz ve Çikolata Suyu

  • Peri-peri yapmak akıl almaz derecede basittir: Her şeyi karıştırıcıya koyun, mandala basın ve işiniz bitti. Peri-peri sosun bir kısmı köfte karışımına ilave lezzet katmak için giriyor, o noktadan sonra iş sadece harmanlama, yuvarlama ve hazırlama meselesi. Bu köftelerde sadece yumurta sarısı olduğunu ve aklarının olmadığını görebilirsiniz ve bunun nedeni, burada yaptığımız gibi, köfteleri yüksek sıcaklıkta pişirdiğinizde ve ekmek kırıntıları olmadığında, yumurta aklarının genel olarak çukurlaşmasıdır.
  • Bu sorunu sadece yumurta sarısını kullanarak çözüyoruz. Ek olarak, keto veya düşük karbonhidrat yapmıyorsanız veya köftelerinizin içine ekmek kırıntıları koymayı seviyorsanız hepsini bırakın! Ekmek kırıntıları olmadan, hassas olmaktan ziyade küçük bir parça daha etlidirler, ancak ben bu keto yaşamı için vazgeçmeye hazırım.

Basım ve dizgi endüstrisinin Gimply kukla metni. Lorem Ipsum, 1500’lerden bu yana endüstri standardı sahte metin olmuştur…

Bu insanlar hayret vericiydi: lezzetli, dumanlı, sağlam ve peri-peri sosuyla kaplı. Keskin krema yatağına ve ilave bir tutam zeytinyağına bayıldım. Kesin görevli. Her durumda, sosu hazırlayın ve HERŞEYİN üzerine sürün. Tofuyu seviyor musun?

İnsanlar bana yapmadıklarını söylediğinde bunu gerçekten anlamıyorum. Lezzet açısından mükemmel bir boş tuvaldir ve en iyi dokuya sahiptir. Genellikle insanlar tofuyu sevmediklerini söylediklerinde bunun çoğunlukla dokudan kaynaklandığını düşünürüm ama bana göre doku en iyi kısımdır. Sorun şu ki, tofunun hemen hemen her dokusu var: yumuşak ve kremsi, sağlam ve sert, çıtır ve derin yağda kızartılmış; tofunun çeşitleri sonsuzdur.

Gerçekten oradaki en çok yönlü malzemelerden biridir. Çıtır tofu muhtemelen tofuya geçiş kapısıdır; bu nedenle, tofu’nun bağımlılık yaratan dünyasıyla tanıştırmak istediğiniz birini tanıyorsanız, ona bu çıtır tofu ısırıklarından bazılarını servis edin; geri dönüş olmayacak. Tek yapmanız gereken tofunun çıtır olduğundan emin olmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X