Sürdürülebilir Sağlıklı Beslenme için Yiyeceklerin Porsiyon Kontrolü

Porsiyon kontrolü ve doğru besin tercihleri ile istediğimiz yemeği yiyebilir ve sağlıklı olmaya devam edebilir miyiz?

Evet!

Elbette bazı yiyecekler direkt olarak sağlığa zararlıdır ve tüketilmemesi gerekir. Bunu engellemek bazen mümkün değildir fakat aldığımız miktar ne kadar az olursa zararı da o kadar az olacaktır. Bu yazıda, sürdürülebilir sağlıklı beslenme için porsiyon kontrolünün önemini okuyacaksınız.

Günümüzde hızlı tempolu yaşam tarzı ve çeşitli yemeklerle dolu restoran menüleri, sağlıklı beslenmeyi sürdürmeyi zorlaştırabilir ancak yiyeceklerde porsiyon kontrolü sağlar, enerji seviyenizi düzenler, kilo yönetiminize dikkat ederseniz korkulacak bir şey yoktur. Bazen sağlıksız yemekleri de yemek isteyebilir ve yiyebiliriz; bu tamamen insan olmakla alakalıdır ve son derece doğaldır. Önemli olan bunun sıklığı ve tercih ettiğiniz porsiyon miktarıdır. Diyeti ve sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmek; besin tercihlerini değiştirmek ve porsiyon miktarını kontrol etmeyi öğrenmekle başlar.

Yemeklerde porsiyon kontrolüyle sağlıklı beslenmeyi sürdürmeyi sağlamanın bazı ipuçları:

1. Öğünleri Dengeli Hale Getirmek:

Sağlıklı bir diyet, doğru seçeneklerle çeşitli besinleri içermelidir. Öğün planlarınızı oluştururken; protein, karbonhidrat, yağ ve lif oranlarını dikkate alarak işe başlayabilirsiniz. Bu, yediğiniz yemekteki besin değerlerinden vücudunuzun ihtiyaç duyduğu maksimum verimi almanıza yardımcı olur. Kuru baklagiller gibi sindirimi daha zor olan yemeklerin yanına salata eklemek veya sebze yemeklerini yoğurtla tüketmek gibi tercihler dengeyi sağlamanın örneklerindendir. Sağlıklı yemek tabağı modelini ayrı bir yazımızda görebileceksiniz.

2. Porsiyon Ölçülerine Dikkat Etmek:

Her besin için belirlenmiş bir porsiyon miktarı vardır. Özellikle diyet sürecinde meyveler, sebzeler, süt ürünleri, etler ve diğerleri için diyetisyenlerin önceliği porsiyon miktarlarıdır. Yediğiniz şey bir meyve olsa bile sağlıklı olduğunu bildiğimiz meyve, vücuda alınması gerekenden fazla alındığında özellikle şeker miktarından dolayı dengemizi bozacaktır. Tıpkı bunun gibi, kilo aldırma faktörlerine sahip olduğunu düşündüğümüz pilavı 10 kaşık yemekle 3 kaşık yemek arasında da fark olacaktır. Sağlıklı olmak için nefsinize hâkim olmak elbette çok önemlidir fakat canınız çok istediği halde o besini yemediğinizde, bu daha sonra o besine saldırmanıza ve aslında yiyeceğinizden daha fazla miktarda yemenize sebep olabilir. Bu yüzden diyetinizi bozmayacak şekilde yalnızca 1 kaşık tatmak bile isteğinizi köreltecektir.

3. Seçenekleri Değiştirmek:

Özellikle dışarda yemek yerken örneğin; kızartma yerine ızgara, pilav yerine tam buğday ekmeği, hamburger yerine ızgara köfte ve salata gibi yiyecekler tercih edebiliriz. Aşırı yağlı ve kremalı olmadığı sürece çorba da besin değeri ve sıvı formu sayesinde doyurucu bir tercih olacaktır. Ayrıca yemek öncesinde içeceğiniz bir bardak su, iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir.

4. Küçük Tabak Kullanımı:

Büyük tabaklar yemek miktarını ayarlayamamanıza neden olabilir. Daha küçük tabaklar kullanmak, otomatik olarak porsiyonları küçültmenize de yardımcı olacaktır. Çoğu zaman aç olduğumuzda tabağa koyduğumuz yemeğin miktarı gözümüze az gelebiliyor ve yiyeceğimizden daha fazla besin koyabiliyoruz. Küçük tabaklar sayesinde bu durumun olma olasılığı da azalıyor. Tabii ki tek tabakta durmayı başarabilirsek.

5. Küçük Lokmalarla Yemek:

Küçük tabaklar gibi küçük lokmalarla yemek de yiyeceklerin miktarını kontrol etmenizi ve yemeği daha uzun sürede yemenizi sağlayacaktır. Yemek yemeye başladıktan 20 dakika sonra doyduğumuzu hissetmeye başlarız. Bu yüzden yavaş yemek ve fazla çiğnemek, doyduğumuzu anlamamızın ve artık durmamızın sinyallerini verecektir.

 • Porsiyon kontrolü; sadece sağlıklı beslenirken değil, sağlıksız beslenirken de yapmanız gereken bir uygulamadır. Sürdürülebilir beslenmede ne yapmanız gerektiğini öğrenmeniz, sağlıklı bir yaşam tarzında da her şeyi yiyebileceğinizi kavramanızdır. Diyet sürecinde sürekli yasaklar koymak, strese ve daha sonra daha büyük iştah artışına yol açabilir. Bu şekilde benimseyerek, diyet sürecinizi kolaylaştırabilir ve sağlıklı bir yaşam tarzı için önemli adımlar atabilirsiniz.
 • Yapacağınız küçük tercihlerin, sağlığınıza büyük etkisi olacağını unutmayın!
Ben Diyetisyen Beyza Özaydın. Lisans eğitimimi Haliç Üniversitesi'nde başarıyla tamamlayarak mezun oldum. ÇAPA başta olmak üzere çeşitli devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, kliniklerde ve mutfakta staj yaptım. Tiroid çeşitleri ve diyabet hastalıklarında beslenme, profesyonel sporcu ve futbolcu beslenmesi, kan bulgularını değerlendirme gibi konularda özel olarak eğitim aldım. Kendimi geliştirmeye ve eğitimler almaya devam etmekteyim. Şu an herkese ulaşabilmenin en iyi yolu olan online görüşmelerle, aktif olarak beslenme ve diyet danışmanlığı yapmaktayım.

5 Yorumlar

 • Bilal , Kasım 24, 2023 @ 12:56 pm

  Önemli ve bilinmesi gereken bir konuya parmak basmışsınız, elinize sağlık. Keyifle okudum 🙂

 • İrem , Kasım 24, 2023 @ 12:59 pm

  Çok faydalı bilgiler içeren güzel bir blog yazısı olmuş, emeğinize sağlık.💛

 • Abdülkadir Bölücek , Kasım 25, 2023 @ 7:06 am

  Beyza hocam, yeme konusunda ciddi bir problemi kaleme almışsınız. Sağlımız için yol gösterecek ciddi bilgiler ve hediyeler var burada… Tebrik ederim sizleri.
  Uygulayabilirsek ne mutlu bize..

 • Tuana Şevval , Ocak 29, 2024 @ 9:50 pm

  Bu güzel ve yararlı bilgiler için teşekkürler Beyza Hanım.🫶🏻☺️

 • […] fakat tabii ki bahsettiğimiz enerji kaynağı bunlar değil. Bu ürünlerin tüketimi konusuna sürdürülebilir beslenme ve porsiyon kontrolü yazımızda bahsetmiştik. Amaç her zaman sağlıklı ve en verimli karbonhidrat kaynağını bulmaktır; […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X